انواع روش‌های پرداخت جدید و قدیمی

در دنیا روش‌های مختلفی برای پرداخت وجود دارد که پرداخت نقدی، کارت، چک و انواع روش‌های پرداخت دیگر را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، روش‌های پرداخت امروزی مانند انتقال وجه دیجیتال، پرداخت‌های موبایلی و سایر پرداخت‌های آنلاین نیز روز به روز بین مردم محبوب‌تر می‌شوند.

امروزه مشتریان در هنگام پرداخت وجوه، انتظار سرعت، انتخاب گسترده، امنیت بالا و سهولت استفاده را دارند.

انواع روش‌های پرداخت

تا همین چند سال پیش، پرداخت با کارت‌های بانکی یکی از محبوبترین و رایجترین روش‌های پرداخت بود. اگرچه این‌ روش هنوز هم یکی از رایج‌ترین و حتی ایمن‌ترین روش‌ها است اما روش‌های امن‌تر، سریع‌تر و ساده‌تری نیز امروزه در دسترس هستند.

در ادامه انواع مختلفی از روش های پرداخت را با هم مرور می‌کنیم.

پول نقد

پرداخت نقدی وجوه با اسکناس یکی از رایج‌ترین روش‌هابی بود که مصرف‌کنندگان برای پرداخت هزینه‌های خریدشان از آن استفاده می‌کردند. اما همه‌‌گیری ویروس کرونا در جهان استفاده از این روش پرداخت را تا حد بسیار زیادی منسوخ کرد. این روزها کمتر کسی حتی برای وجوه بسیار اندک از پرداخت نقدی استفاده می‌کند‌‌.
با این حال پرداخت وجه نقد به مردم کمک می‌کند تا هزینه های خود را کنترل کنند و در صورت لزوم کاهش دهند. گرچه ممکن است لازم باشد برای برداشت پول نقد به دستگاه خودپرداز (ATM) یا بانک مراجعه کنند که ممکن است کمی وقتگیر و اذیت‌کننده باشد.

چک

با در دسترس قرار گرفتن روش‌های جدیدتر و راحت‌تر، این روش پرداخت به تدریج منسوخ می‌شود.

کارت بدهی یا دبیت کارت

دبیت‌ کارت‌ها، کارت‌هایی شبیه به کارت‌های اعتباری هستند. این کارت‌ها به حساب بانکی صاحبان خود متصل هستند. هنگامی که کاربران هزینه‌های خرید خود را با این کارت‌ها پرداخت می‌کنند، مبلغ از حساب آنها برداشت می‌شود و به حساب فروشندگان واریز می‌شود. تفاوت دبیت کارت با کارت‌های اعتباری (کردیت کارت) در این است که برای پرداخت هزینه با دبیت کارت باید حتما موجودی کافی در حساب خود داشته باشید.

کارت اعتباری یا کردیت کارت

کارتهای اعتباری نیز مانند دبیت کارت ها هستند. با این تفاوت که کاربران با داشتن این کارت‌ها از یک دوره اعتباری خاص برخوردار می‌شوند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند حتی بدون داشتن موجودی کافی، هزینه‌ را بپردازند و بعدا این هزینه را پرداخت کنند.
کارت های اعتباری دارای یک محدودیت از پیش تعیین شده هستند که حداکثر مبلغی را که می توانند خرج کنند، مشخص می‌نماید.

کارت‌های پیش پرداخت

کارت های پیش پرداخت یکی دیگر از جایگزین‌های پرداخت نقدی هستند. این کارت‌ها یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع کارت‌های ارزی در ایران است که تحت برندهای مختلف از جمله مسترکارت و ویزا کارت به صورت فیزیکی و مجازی قابل تهیه است. از مزایای این کارت استفاده به عنوان کارت‌های هدیه (Gift Card) است و امکان تهیه آن از طریق برخی شرکت‌ها و بانک‌ها وجود دارد.
تفاوت کارت‌های پیش پرداخت با باقی کارتها در این است که این کارتها به حساب بانکی متصل نیستند و مبلغ مشخصی از قبل روی آن‌ها بارگذاری شده و کاربران تا پایان سقف موجودی، مبلغ مورد نیاز را پرداخت می‌کنند.

پرداخت‌های بدون تماس

چنین روش هایی به دلیل سهولت استفاده و تکمیل سریع‌تر تراکنش‌ها هر روز محبوب‌تر می‌شوند.
برای پرداخت هزینه‌ها به روش بدون تماس، کارت خود را نزدیک درگاه پرداخت مورد نظر (که ممکن است دستگاه کارتخوان مخصوصی باشد) نگه می‌دارید، دستگاه مورد نظر سیگنال را تشخیص می‌دهد و با کارت ارتباط برقرار می‌کند. به این ترتیب پرداخت صورت می‌گیرد.

حواله‌های بانکی آفلاین

این روش مخصوص افرادی است که ممکن است به دلیل عدم اتصال و دسترسی به اینترنت یا نداشتن دانش کافی نتوانند از روش‌های آنلاین برای پرداخت استفاده کنند.

حواله‌های بانکی الکترونیکی

این روش برای انتقال وجوه از یک حساب به حساب دیگر از طریق شبکه‌های آنلاین استفاده می‌شود. چنین معاملاتی جایگزین نقل و انتقالات مبتنی بر کاغذ و حذف واسطه‌های انسانی می‌شوند.
پرداخت‌ها را می توان داخل بانک یا موسسات مختلف نیز انجام داد. چنین نقل و انتقالاتی فقط نیاز به یک حساب بانکی فعال دارند.

بانکداری آنلاین

برای پرداخت انواع هزینه‌ها می‌توان از روش‌های پرداخت آنلاین استفاده کرد. قبل از استفاده از این سرویس، کاربران باید در سرویس اینترنت بانک بانک‌های خود ثبت‌نام کنند. پس از انجام این کار، آنها می توانند هر مبلغی را مستقیماً از حساب خود به هر حساب دیگری واریز نمایند.

پست الکترونیک

یکی دیگر از روش های سریع و ساده برای پرداخت آنلاین، کلیک بر روی لینک دریافت شده از طریق ایمیل است. فروشندگان لینک پرداخت را ایجاد می‌کنند و آن را برای مشتریان ارسال می‌نمایند تا آن‌ها بتوانند از طریق لینک برای تکمیل تراکنش اقدام کنند.
مشتریان برای انجام پرداخت به صفحه‌ای امن هدایت می‌شوند. این پرداخت‌ها با استفاده از کارت‌های نقدی یا اعتباری انجام می‌شوند.

سایر روش‌های پرداخت آنلاین نیز در ادامه شرح داده می‌شوند.

پی‌پال

سامانهٔ پی‌پال پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و به صورت آنی ممکن می‌سازد و جایگزین مناسبی برای شیوه‌های سنتی نقل و انتقال وجه نقد همانند چک و حواله پولی است. این شرکت دو نوع حساب شخصی و تجاری ارائه می دهد. قوانین و هزینه ها بر اساس عوامل متعددی مانند مبالغ تراکنش، ارزهای مورد استفاده و نوع حساب متفاوت است. به طور کلی، خریداران برای فعال‌سازی نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارند. با این حال، فروشندگانی که پرداخت‌ هزینه از PayPal را می‌پذیرند، ممکن است مجبور باشند هزینه‌های تراکنش را بپردازند.

کیف پول‌های الکترونیکی

کیف‌پول‌های الکترونیکی انواع کیف‌پول‌های دیجیتالی هستند که اطلاعات حساب بانکی و کارت اعتباری یا بدهی کاربران را در قالب‌های کدگذاری شده برای پرداخت‌های ایمن ذخیره می‌کنند. کاربران همچنین می توانند به این کیف پولها، پول اضافه کنند و از موجودی آن برای پرداخت هزینه خرید خود استفاده کنند.

موبایل بانک

بانکداری موبایلی به کاربران این امکان را می‌دهد تا چندین تراکنش را از طریق تلفن هوشمند خود انجام دهند. بانک‌های مختلف اغلب اپلیکیشن‌های مخصوص خود را دارند که می توان آنها را دانلود و استفاده کرد. این برنامه ها به کاربران اجازه می‌دهند تا چندین تراکنش از جمله پرداخت را با یک کلیک ساده انجام دهند.

اسکرو سرویس‌ها یا حساب‌های امانی

سرویس اسکرو به شخص ثالث بی طرفی اطلاق می‌شود که دارایی یا وجوه، قبل از انتقال از یک طرف معامله به طرف دیگر، به امانت در اختیارش گذاشته می‌شود.
شخص ثالث وجوه را تا زمانی که خریدار و فروشنده الزامات قراردادی خود را برآورده کنند، نگه می‌دارد.

امین پرداخت، به عنوان یکی از اولین و مطمئن‌ترین اسکرو سرویس‌‌های ایرانی، می‌تواند روشی مناسب برای انواع پرداخت‌های خرد و کلان شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *